RSS

איך לא למות כמו רוקסטאר: על מותו של בריאן ג'ונס

24 יול
איך לא למות כמו רוקסטאר: על מותו של בריאן ג'ונס

כמה שניות אחרי שתלחצו כאן, תראו בחור בלונדיני עליז, ישוב ברגליים מסוכלות ומנגן על סיטאר, מתחת למתופף ומאחורי שאר הלהקה. מי שאינו מכיר את סיפורו של העלם יתייחס אליו כאל "עוד מוסיקאי" שטובע בכריזמה של חברי הלהקה הדומיננטיים יותר, חוסה בצילם. טרמפיסט. הכתפיים שלו זזות מצד לצד, מתחרות על תשומת הלב של הצופים ומהחיוך שלו אפשר להבין שהוא בסך הכל מבסוט. גם הוא ידע שהקרב אבוד – כהרגלו, מיק ג'אגר מתפוצץ על הבמה עם שפת הגוף המוגזמת שלו ושאר הלהקה מנסה לעמוד בקצב.

באותה נקודת זמן העולם עמד על סף תהום מוסיקלית והאבנים המתגלגלות לא יכלו לנחש כמה זמן יימשך הטריפ הזה. בראיון אחד אפשר לשמוע את ג'אגר אומר שלדעתו יש להם "שנתיים, אולי שלוש" של יצירה משותפת. כשלוקחים בחשבון את ההרגלים הגרועים שלהם ואת המהירות בה אימצו את אורח החיים שבא עם ההצלחה, התחזית הזו נשמעה הגיונית. אחרי הכל, קית' ריצ'רדס באמת האמין שקוקאין עושה רק טוב, ומיק ג'אגר טען שההשלכות של LSD הן לא יותר משמועות מרושעות, וכוכבים בקנה המידה של הסטונז, מתפקידם לייצר שמועות, לא להקשיב להן.

ושוב בקליפ: ג'אגר שר, בניגוד מוחלט לרוח התקופה, על רצונו לצבוע את הכל בשחור. הוא רוצה עולם אחיד ושטוח, בלי זיכרונות ובלי גוונים. כך הוא בחר להתמודד עם מותה של חברה, ואלמלא ריף הסיטאר שמספק הבחור הבלונדיני – בריאן ג'ונס שמו – השיר יכול היה להישאר בלדת רוק נטולת ייחוד. שבירת השגרה המוסיקלית של גיטרה-בס-תופים הוסיפה את הצבע שאפשר לשיר להדהד בקרוב שומעיו ומעל לנוף המוסיקלי העכשווי. נגיעות מהסוג הזה הן דוגמא לתרומתו של ג'ונס לצליל של הלהקה שהוא בעצמו הקים, ושזמן קצר אחר כך תפטר אותו.

לכאורה, הקליפ הזה הוא רק עוד תיעוד של להקה גדולה רגע לפני שהיא הופכת לענקית, אבל בפועל, ייתכן וזו הייתה שירת הברבור של מי שייסד את הרולינג סטונז ומת בנסיבות מעורפלות בבריכת השחייה שלו, כשהוא בן 27.

בניגוד לחברים אחרים במועדון ה 27 שחתומים על אלבומי מופת, מחאות חברתיות ומיתוסים נצחיים, ג'ונס מת באותה רשלנות שבה חי. לפני מותו של ג'ונס הסטונז כבר היו הצלחה בינלאומית שבאמתחתה 12 תקליטים (!!!), ובכל זאת –  לג'ונס לא ניתן קרדיט אף לא על שיר אחד מתוכם. למעט מקרים מיוחדים בהם הלהקה כולה חלקה את הקרדיט (תחת השם Nanker Phelge), זאת למרות שג'ונס ייסד אותה ועיצב את הצליל שלה. מנהיגותו עורערה כשהחברות בין ג'אגר וריצ'רדס שיגשגה.

הקיטוב בין ג'ונס ושאר חברי הלהקה גדל ביחס ישיר לכמויות האלכוהול והסמים שצרך, כשתפקודו והיצירתיות שלו צנחו בהתאמה. בהתחלה קוצצה לו המשכורת (הוא נהג למשוך 5 סטרלינג יותר מכולם עבור חלקו בניהולה), ולאחר מכן גם תפקידיו המוסיקליים הצטמצמו. בנוסף לכל אלו, חברתו מזה שנתיים עזבה אותו לטובת קית' ריצ'רדס.

למרבה האירוניה, היה זה הסשן בו הלהקה הקליטה את "You can't always get what you want" שסימן את סוף דרכו של ג'ונס באבנים המתגלגות. כשהוא במצב צבירה אופייני ולפני אחת החזרות, ג'ונס שאל את ג'אגר: "מה אני יכול לנגן?" וג'אגר השיב בהתרסה – "לא יודע בריאן, מה באמת אתה יכול לנגן?". העקיצה הזו שכוונה לחוסר התפקוד של ג'ונס השיגה את מטרתה ונוכחותו של ג'ונס פחתה עד שנעלמה.

בשבוע שעבר נכתב כאן על קורט קוביין שהעדיף "להישרף מאשר להתפוגג", הרי שבריאן ג'ונס הצליח להתפוגג בפחות זמן ממה שלוקח לרוב האנשים להישרף. כשהוא עדיין מדיף ניחוחות של תהילה, הוא בילה את ימיו האחרונים בביתו, שהיה זירת התרחשות בוהמיינית. הוא החל להקליט חומרים בעצמו ואפילו תכנן להקים להקה, כשאיפשהו בלילה בין ה 2 ל 3 ביולי 1969, משהו השתבש. גופתו נמצאה בתחתית הבריכה של ביתו ולרופאים לא נותר אלא לקבוע את מותו.

כמו המוות של כל חבר אחד במועדון ה-27, גם המוות הזה לא יכול היה להיות שלם אלמלא קורטוב של מסתורין – חוקר מקרי המוות קבע שהמוות נגרם כתוצאה מ"ביש-מזל", ובנוסף, הוא סיפר שליבו והכבד של ג'ונס היו מוגדלים כתוצאה מהשימוש הממושך בסמים והצריכה המוגזמת של אלכוהול. עד כאן – מוות רגיל בסטנדרטים של אגדות רוק, אך זה בגלל שעדיין לא קראתם על פרנק ת'ורוגוד.

היו שטענו כי בריאן ג'ונס לא טבע, אלא נרצח על ידי בנאי שעבד בביתו. הנהג של הרולינג סטונז סיפר שפרנק ת'ורוגוד, הבנאי, התוודה על הריגתו של ג'ונס – אך לא הסכים לחזור על כך בבית משפט. לטענות אלו הצטרפו גם האשמות בגניבה והתנהגות חשודה מצידו של ת'ורוגוד. חבריו של ג'ונס טענו שבין הפריטים שנגנבו היו גם עבודות בלתי גמורות של ג'ונס, ומה ששמר את החקירה פתוחה הייתה הציפייה שהאדם שגנב את הפריטים אלו ינסה להפיק מהם רווח. איפשהו בעולם קיים אדם הידוע בכינוי "מרטי". מרטי הוא האדם החי האחרון שנכח בביתו של ג'ונס ביום מותו, אך הוא מסרב להעיד בעניין וזהותו האמיתית מעולם לא נחשפה, אך בינתיים, ת'ורוגוד טוהר מאשמה והפרשה הספיקה להישכח.

אם יש משהו יוצא דופן בחייו ומותו של האיש הזה זו לא העובדה שהקים את הרולינג סטונז או שום פרט אחר בקורות חייו רווי הסקס-סמים-ורוקנרול שלו, אלא העובדה שהוא בשיטתיות ובעקביות הצליח למחוק את הישגיו – מעבר להספדים מרשימים ואינספור הקדשות (הנדריקס, דילן, ג'וני מיטשל וג'ים מוריסון הם רק חלק מהאנשים שהקדישו לו יצירות) מותו של ג'ונס לא הצליח להתחרות בחייהם של האבנים המתגלגלות.

כשמכניסים את ג'ונס מתחת למיקרוסקופ המסורתי של "ביצים", נשאלת השאלה האם חייו יכולים לשמש מודל לגברים? ואם לא חייו – האם מותו? אם קיים לקח "גברי" בחייו של האיש, הלקח הוא ללא ספק על דרך השלילה – כך לא בונים חומה –  צריך להיות טיפוס מיוחד במינו בשביל לחיות את החיים שחי בריאן ג'ונס ולמות כשאינך יכול לזקוף לזכותך הישג אחד, חוץ מ… מסתורין.

כאשר נקבר, גופתו נטמנה בעומק כפול מהעומק המקובל מחשש שמא מעריצים ושודדי קברים מודרנים ינסו לחפור אותה החוצה, אך החשש היה מוגזם: בריאן ג'ונס מת מוות נטול תהילה, עד כדי כך שאפילו חברי הלהקה שהוא נתן לה את שמה סירבו להתפנות מעיסוקיהם בשביל לווייתו. ב 5 ליולי, יומיים אחרי מותו, הופיעה הלהקה בלונדון כשרק הנימוס הבריטי הוביל לכך שההופעה הוקדשה לחברם המנוח.

מיק ג'אגר כבר שכח מי לימד אותו לנגן על מפוחית.

~ נ.ב ~

בריאן ג'ונס נהג להסתובב עם שעון יד שניתן לו על ידי אלכסיס קורנר – האדם שנחשב לסנדק של הבלוז הבריטי והשראתו הייתה לכוח מניע בחייו של ג'ונס. למרות האנשים הרבים שראו אותו בלילה בו מת והטיפול שעברה גופתו בשעות שלאחר מותו, איש לא שם לב לשעון החסר.

ב 21 לנובמבר, 2005 נמכר במכירה פומבית בכריסטיז' שעון יד ישן, שעליו ההקדשה: "לבריאן ג'ונס, בתודה. אלכסיס קורנר". איש לא יודע כיצד הגיע השעון למכירה הפומבית, ומותו של ג'ונס, כמו חייו, נותר בלתי מפוענח. מיק ג'אגר שאמר "דבר טוב אף פעם לא מסתיים", צדק שוב.

 
6 תגובות

פורסם ע"י ב- 24/07/2011 ב- תרבות

 

תגים: , , , , , , , , , ,

6 תגובות ל-“איך לא למות כמו רוקסטאר: על מותו של בריאן ג'ונס

  1. תו זמיר

    24/07/2011 at 23:43

    בררר….מר שמואלי, אתה בהחלט יודע לספר סיפור. תשתמש בזה.

     
  2. פינגבק: ביצים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: