RSS

יא איבני: בלוג על-זמני להעברת ידע גברי

01 ספט
יא איבני: בלוג על-זמני להעברת ידע גברי

התחלתי לכתוב את ביצים כשאחת המטרות הייתה ליצור במה להעברת ידע גברי. ידע גברי אלו כל אותן פיסות מידע ופרקטיקות שעוברות בין הדורות ושעוזרות לילדים להפוך לגברים ולגברים להפוך לגברים טובים יותר: החל מהסבר על איך להתגלח דרך בחירת אבטיח ועד איך להחנות במקביל למדרכה. את הידע הגברי מרכיבים כל שיעורי החיים שגברים למדו דרך גברים אחרים ואת כל ה"תורה שבעל פה" שגברים, באופן טבעי, יעדיפו ללמוד מגברים אחרים.

"בחשובות שבהצטלבויות הדרכים של חיינו אין תמרורים", פסק המינגוויי, שהרי לגבר הצעיר יש רק שני כלים לקבלת החלטות בחייו – האינטואיציות שלו ועצתם של אלו שהיו שם לפניו. בשלבים הראשונים והקריטיים בחייו האינטואיציות שלו עדיין לא התפתחו לכדי כלי עבודה יעיל, וכל שנותר לגבר הצעיר הוא לבקש עצה, או… להריץ חיפוש בגוגל.

אופיין של הדילמות והבעיות שבהן עלול להיתקל הגבר הצעיר הן כאלו שגם בתוך משפחה חמה ותומכת ייתכן והוא יעדיף לשמור אותן לעצמו. בעידן הנוכחי קל יותר להעדיף את עצתם של גולשים אנונימיים או סרטוני יו-טיוב על פני המבוכה הכרוכה בחשיפת התלבטויותיו וחששותיו של הגבר הצעיר. העיסוק בנושאים כמו מין, יחסים, אהבה או פחדים עלולים להיות עניין לא נוח לשני הצדדים, ולסרס כל יוזמה מצידם של זקני השבט, כך שברירת המחדל לפיה "למה לתקן משהו אם הוא לא שבור" עלולה להשתלט על הדינאמיקה המשפחתית עד שהסקרנות תתחלף במבוכה ועד שהדיאלוג יתחלף בשתיקה.

לאט ובהתמדה, כמו נדידת היבשות, סנטימטר בשנה, הדורות מתרחקים האחד מהשני. ההתרחקות הזו, כמעט בלתי ניתנת למדידה – הרי למי יש זמן למדוד – מפרה את המרירות והתסכול ומקשה את לבבות הגברים עד שהדבר הופך עליהם להרגל. בארגונים אחרים ובמקומות עבודה ניתן לקטלג כל בעיה תחת "קצר בתקשורת", ובכך לטאטא אותה מתחת לשטיח. במשפחה, כשהדורות הקודמים שומרים את הקלפים קרוב לחזה והדורות הצעירים לא יודעים לקרוא את היד שחילקו להם, הפטנט הזה מפסיק לעבוד וה"קצר בתקשורת" הופך לנתק מוחלט.

דמיינו את עצמכם יושבים לדבר עם אביכם על הקשר שלכם. או אפילו, לא ממש לדבר איתו אלא רק להגיד לו "אבא, אני אוהב אותך". נסו לחשוב מתי בפעם האחרונה אמרתם את זה… ועכשיו, כשהבנתם שזה לא כל כך שכיח, תנסו לדמיין את זה שוב. על עצמי אני יכול להגיד שרק המחשבה הזו מביאה אותי לידי דמעות, אבל תתעכבו על הנקודה הזו, תיכנסו לסיטואציה. תעלו בראש את דמותו של אביכם, תיזכרו בכל הרגשות שעולים כשאתם חושבים עליו, הטובים והרעים, ודמיינו את עצמכם אומרים "אבא, אני אוהב אותך". דמיינו את התגובה שלו ותנסו לנחש איך זה מרגיש.

אם זה היה לכם קשה, אתם אמורים להבין למה הידע הגברי, המקל הזה שמועבר מדור לדור, כל כך חשוב. באותה הפעולה של דיבור הוא מאפשר תקשורת עניינית וממוקדת מטרה, "תקשורת גברית" במובן הסטריאוטיפי שלה, אך הוא משמש גם כמגבר לאותם הרגשות עצמם ומאשר את קיומם. העברת הידע הגברי חשובה ומשמעותית להתפתחותו ולהגשמתו העצמית של הגבר הצעיר כי היא עוזרת לו להתמודד עם העולם ועם דרישותיו ההולכות וגוברות וגם, ואולי בעיקר, כי היא מזכירה לו שהוא לא לבד.

בנקודה הזו בזמן, בה שרשרת העברת הידע הגברי כמעט וניתקה, מצאתי לנכון להקים בלוג בו שיהווה גוף ידע ובו ירוכזו תמונות ושיעורי החיים שעברו בין הדורות. הבלוג יושתת אך ורק על הנכונות של קוראים לתרום ולשתף מניסיונם והוא יעודכן בכל פעם שיתקבלו חומרים חדשים. דרך הבלוג אני מקווה להשיג שתי מטרות – האחת, ברורה: במה שיתופית לידע, זיכרונות וחוויות שהעיון בהם יועיל ויעשיר את חייהם של גולשים אחרים. המטרה השנייה היא לגרום לגברים לחפש בזיכרונם את אותם שיעורי החיים שלמדו בהתבגרותם, ולהחיות אותם, בתקווה לקרב בין הדורות, ולהאט, במידת האפשר, את נדידת היבשות.

יא איבני: בלוג על זמני להעברת ידע גברי

~ בואו לבקר את "יא איבני" או הצטרפו ל"ביצים" בפייסבוק  ~ 
~ זכרו: הרשומה אינה מוגנת בזכויות יוצרים. השתמשו בה בכל דרך שתמצאו לנכון כדי להפוך את העולם לטוב יותר ~

 
3 תגובות

פורסם ע"י ב- 01/09/2012 ב- תרבות

 

תגים: , , , , , , , , ,

3 תגובות ל-“יא איבני: בלוג על-זמני להעברת ידע גברי

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  02/09/2012 at 23:53

  אולי אני בודדה בעמדתי בבלוג זה, אבל המחשבה שגבר נמדד בכיצד הוא מתגלח בבוקר או האם המרווח בין מכוניתו למדרכה שווה לאורך החנייה, חורה לי.
  במשקל זה, האם גבר גבר הוא הוא האחד שמצליח להחנות את רכבו בחצי הטייה של גופו אחורה ובהסתמכות על זרועו בלבד? מי יפלל!

  תמיד האמנתי שגבר (או אישה, אך לצורך רלוונטיות…) הוא אדם שבטוח בעצמו ובחוזקו הפנימי עד שלעולם לא יכופף את גבו של אחר רק בכדי להעלות את קרנו. גבר כזה שלא יהסס להיות אדיב גם לנלוזים ביותר, כי יש בו עוד הרבה יותר.
  כי הוא שווה יותר מסך כל הגילוחים/חניות/אבטיחים.

  ובשורה התחתונה – כשרון הכתיבה שלך בולט לעין. גם שבלוניות המחשבה והרפטטיביות.

  ובמחשבה שנייה – אולי אני חטאתי ולא הבנתי את כוונתך.

   
  • טל שמואלי

   03/09/2012 at 16:25

   היי אנונימית,

   הרעיון מאחורי הרשומה והבלוג החדש הוא לא לדרג גברים לפי מידת הצלחתם להחנות ברוורס, אלא לעודד גברים להיזכר באותם שיעורי חיים שניתנו להם, על כל המשמעויות הנוספות שלהם.
   בנקודה בה האינטראקציות הבין-דוריות כמעט ולא מתרחשות יש מקום לאצירה של ידע שימושי או סנטימנטלי והעלתו לבמה שיתופית.

   יכול להיות שלא הייתי ברור מספיק, אבל אני מקווה שעכשיו הנקודה עברה.

    

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: