RSS

הלהקה הטובה בעולם

11 יונ
הלהקה הטובה בעולם

הוא לא היה יפה במיוחד או חזק במיוחד. למען האמת, הוא גם לא היה מוסיקאי גדול, כך שהגילוי שהוא גוסס מאיידס בטוח לא עזר לקריירה שלו. ועדיין, כמעט מידי ערב הוא היה מוביל את ה"רד-נק אנדרגראונד" בהופעות מלאות ברוק'נ'רול ובלוז ואדפטציות פרועות לשירי קאנטרי. כשהמשקל שלו המשיך לצנוח, וכבר נשק ל 50 ק"ג, החבר'ה התחילו להספיד אותו. אף אחד לא ידע איך לאכול את הרוקיסט הגוסס הזה. הוא, שידע שימיו ספורים, דאג להזכיר את זה בחיוך לכל מי ששאל מה שלומו: "אני גוסס, מה איתך?", היה משיב. ולמרות זאת – ההופעות שלו נשארו אנרגטיות ומהודקות, ועל זה יעידו אותם 6 או 8 אנשים שעוד היו מגיעים להופעות שלו.

ערב אחד, במהלך אחד השירים, הוא נתקף שיעול כה חריף, עד שלא הצליח לסיים את השיר. כשהלהקה עדיין מנגנת, הוא החל להשתעל ונאלץ להפנות את הגב לקהל. הוא הניח את הגיטרה בצד והמשיך לחרחר ולהשתנק. הלהקה צוותה להמשיך לנגן, ורק לקראת סוף השיר הוא גייס את הכוחות לחזור להישען בכבדות על הכיסא שלו, בקדמת במה. רגע לפני השיר הבא, כשהוא עדיין מתנשף מהתקף השיעול הזה, הוא פנה לקהל והתנצל: "מצטער חבר'ה, הייתי צריך לשים קונדום". הלהקה המשיכה לנגן.

הסיפור הזה קרה באמת. ואחרי שתומלל והולחן, נולד מהסיפור הזה שיר, שהוא דוגמא לסוג החומרים שמרכיבים את המוסיקה של הלהקה הטובה בעולם. בכישרון רב שנשען על יכולת מופלאה לספר סיפור, הם מתווכים בין המאזינים שלהם למציאות מיוחדת, חד פעמית וספציפית, כבר 15 שנים ובלי כוונה להפסיק. ה Drive-by Truckers כאן כדי להחיות ערכים ישנים, להנציח ערכים אחרים ולהבהיר לכם משהו: הדרום האמריקאי הוא לא מה שחשבתם שהוא.

ה- Drive-by Truckers (מעתה: DBT) הם הייצוג המוסיקלי ההוליסטי ביותר, הבועט ביותר והמרגש ביותר של העולם. או ליתר דיוק – של חתיכה קטנה (ומשמעותית) ממנו. DBT שרים על אמריקה של מתחת: מתחת לפלסטיק ולזיוף, מתחת לרדאר ובעיקר – מתחת לחגורה. מטרתם המוצהרת היא להמשיך מהיכן שהפסיקו החבר'ה של Lynyrd Skynyrd, שסיימו את הקריירה שלהם בהתרסקות מטוס ב- 1977. עוד הקבלה בין שתי הלהקות ניתן למצוא בבחירה של שתיהן לעלות על הבמה עם שלוש גיטרות חשמליות שיוצרות את אפקט ה- "Let there be rock" שמרגיש כמו צונאמי של צליל.

ועכשיו, וידוי: לא תיארתי לעצמי שייקח לי עשרה ימים לכתוב את הפוסט הזה. חשבתי שתספיק ההצהרה ש DBT זו הלהקה הטובה בעולם, ואולי תוספת של לינק או שניים, שיגובו במבט כועס ומתנשא לעבר כל מי שיגיד אחרת.

אבל.

אבל אז נזכרתי בבעיה שנתקל בה כל מי שכותב על מוסיקה. "החוויה הסובייקטיבית", קוראים לזה. או במילים אחרות: "על טעם ועל ריח, אין להתכווח".

איך תסביר למישהו שהרגשות שלו הם בעצם… טעות? הרי האופן בו אדם חווה את חייו והפרשנות שהוא נותן להם משמעותיים עבורו הרבה יותר מאשר דעתו המתנשאת של אדם ש "מבין במוסיקה". ואם באמת עסקינן, אז "להבין במוסיקה" זה ביטוי של יכולת אחרת, לא אינטלקטואלית בכלל: "להבין במוסיקה" זו בסך הכל נגזרת של משהו גדול הרבה יותר: זו היכולת להתרגש ממוסיקה. אם מוסיקה מזיזה בך משהו – אתה מבין במוסיקה. אם מוסיקה נותנת צבע לחיים שלך – אתה מבין במוסיקה. אם אתה לא יכול לדמיין את חייך בלעדיה – אתה מבין במוסיקה. כל מי שחושב אחרת יבלה את חייו בהורדת ידיים מוסיקלית עם העולם, וגם אם לא יפסיד – הוא לעולם לא ינצח.

הייתי בן 15, בערך, וזו הייתה הנסיעה הראשונה עם החבר'ה לאילת. שבוע בעיר הדרומית, בלי מבוגרים ובלי הרבה כסף, אבל עם דיסק אחד של אירוסמית'.

…הנסיעה באוטובוס, הלילות רוויי הזימה ונטולי המעשים, החופש והעצמאות שאפשר היה לקנות ב 600 שקל… על כל אלו ניצח סטיבן טיילר והפה הגדול שלו. נדמה היה לי שהמוסיקה נכתבה רק בשביל ללוות את השבוע הזה: השירים מהאלבום "Get a grip" הרגישו כל כך במקום, שעד היום, כשאני שומע אותם, עולים בי הריחות והמראות מאותו שבוע. הייתי מוכן להישבע שאירוסמית' היא הלהקה הטובה ביותר בעולם. שרתי את "living on the edge" כשאני קופץ מהגשר המטופש ההוא, והייתי בטוח שיותר טוב מזה – אין.

ואם כבר וידוי, אז עד הסוף: מילא אירוסמית', אבל זכור לי גם ערב שישי אחד שבו הייתי מוכן להישבע ש "שייגעצ" היא הלהקה הטובה בעולם. גם במקרה הזה, הכל הרגיש במקום: הספונטאניות, הנסיעה לבארבי, הבירה ומי שהיה איתי באותו לילה – חבר שנהרג כמו שנים אח"כ. נדמה שאין צורך להמשיך ולהרחיב לגבי טיבה המתעתע של החוויה הסובייקטיבית, שכן הוכח מעבר לכל ספק ששייגעצ היא לא הלהקה הטובה בעולם. היא גם לא מקום שני.

באחד השירים שלהם, ה DBT שרים ש"הסוד לסוף שמח הוא לדעת מתי לגלגל את הקרדיטים". זו אמת קטנה, ועצובה. הנחמה היחידה שהעולם הזה מציע היא להקשיב להם, להיכנס לפרופורציות ולזכור ששום דבר הוא לא לנצח. ככל שנמהר להפנים את זה – כך יישאר לנו יותר זמן ליהנות מהרגע. את זה אני למדתי מהאזנה ל Drive-by Truckers, וחברים… היכולת ליהנות מהרגע זו הסיבה שלשמה המציאו את הרוק.

אחרית דבר: כשסיימתי לכתוב את הפוסט הזה נזכרתי באנקדוטה קטנה. החבר'ה של DBT מעולם לא ראו את Lynyrd Skynyrd בהופעה. המטוס של Skynyrd התרסק במהלך סיבוב ההופעות בו הם היו אמורים לראות אותם. המטוס שהתרסק זה אותו המטוס שיום קודם לכן אמור היה להטיס את אירוסמית', שהופיעו במקביל. חברי אירוסמית' סירבו לעלות על המטוס בטענה שהוא גרוטאה, ולעומתם, החבר'ה של Skynyrd לא היו כל כך מפונקים, ואמרו: "אם זה הזמן שלנו למות, גם ככה אין דרך טובה לעשות את זה, אז לסתום פיות ולעלות על המטוס, יש לנו הופעה להגיע אליה".

 
13 תגובות

פורסם ע"י ב- 11/06/2011 ב- תרבות

 

תגים: , , , , , , , , , ,

13 תגובות ל-“הלהקה הטובה בעולם

 1. נדב1

  11/06/2011 at 20:05

  טלטול יקר, גם לי יש ווידוי.
  אני חובב לא מושבע אך מבקר לעיתים של הפוסטים שלך פה, ואין ספק שכישרון
  יש וגם טעם טוב. הרבה זמן רציתי לבקש ממך רשימת 'מאסט' לשמיעה..
  אז הנה הטעימה שלי פה. 🙂
  אשמח אם תשלח לי עוד אמנים וסיגנונות.

  נ.ב. הבירה שהבטחת ברעננה נשארה בגדר שיחה שלא נענתה.
  נ.ב.2. המסיבת סיום שלנו ב-22 החודש אם זה מעניין אותך.

  נדב1
  או שניר

   
  • טל

   19/06/2011 at 17:04

   כיף שאתה קורא. לא היה לי מושג. לגבי הרשימה… בכיף, זה כבוד. בוא נדבר במייל.

    
 2. גיאחה

  17/06/2011 at 19:45

  פוסט מצוין. גם אני שומר אמונים ל-Get a grip. ואני מתכנן כבר כמה שנים לצלול לעומקם של DBT, ועדיין לא מספיק…

   
  • טל

   19/06/2011 at 17:05

   גיאחה,

   תודה, קודם כל.

   לגבי ה DBT… אני שוקל לייחד מדור שלם ב"ביצים" רק עבורם. הם עד כדי כך טובים. עומק שכבר אי אפשר למצוא, וסטנדרט כל כך גבוה, אפילו החבר'ה ב Allmusic.com משתוללים שם עם הכוכבים.

    
 3. שם בדוי

  18/06/2011 at 8:46

  הפיסקה ההיא על "להבין במוסיקה" , היא בדיוק בדיוק לשאלה מי צריך בלוגרים בכלל.

  יפה כתבת.!

   
  • מפצח אגוזים

   18/06/2011 at 14:12

   בדוי מן הסתם בלוגרים לא הכרחיים לקיום המין האנושי כמו נאמר… מים, אבל בדיוק בעצם ביטול ה"מומחיות" טמון התוקף לבלוגים. ולהזכירך שדווקא המנגנון שמחדש תרבות הוא לא באורים ובתומים כי אם במחתרת

    
  • טל

   19/06/2011 at 17:06

   בדוי, תודה, זה בהחלט משפט כמעט פרובוקטיבי ועושה רושם שלקחת אותו למקום שכיוונתי.

   ומפצח – אתה מדייק מאוד. השוליים שהולכים ומתרחבים עד שהם הופכים לעיקר. זה כיף להיות שם כשזה קורה.

    
 4. om

  18/06/2011 at 12:24

  בטח שאפשר לטעות בנוגע למוזיקה. למשל, אם אתה חושב ש-Get a Grip הוא אלבום יותר טוב מהאלבומים שאירוסמית' הקליטו בשנות ה-70, למשל Toys in the Attic או Rocks, אז אתה פשוט טועה… יש דבר כזה, טעם טוב וטעם רע.

   
  • טל

   19/06/2011 at 17:13

   Om, פייר? אתה צודק. גם הדוגמא שבחרת בה מעולה – ברור שגם אם השוואה בין GTG ל- TITA היא עוד מתקבלת על הדעת, הרי שכל מה שקרה אחרי GTG בוודאי לא מתקרב לגבהים המוסיקליים של תחילת דרכם של אירוסמית'. זה נושא לפורט אחר, ביקורת מוסיקה ואיך עושים אותה נכון. יש מי שיוכלו לכתוב אותו הרבה יותר טוב ממני, ואני אזמין אותם לעשות כן.

   דבר אחד ששווה לתת עליו את הדעת הוא שמרגע שאדם כבר Hooked לשיר / דיסק / להקה / סגנון, קשה יהיה להילחם בהרגשתו בנימוקים דידקטיים "גבוהים" ולכאורה אובייקטיביים, אם כי בוודאי שיש לזה טעם ובוודאי שניתן להעריך מוסיקה גם כך. עומק, מורכבות, איכות הפקה ורלוונטיות (כמו עוד מדדים רבים אחרים) הם חלק מהמשוואה הזו, שתקפה עבור אלו המעוניינים לשמוע ולא עבור אלו שמעוניינים להיות צודקים.

   Toys In The Attic היה הדיסק הראשון שקניתי בחיים, בטיול בר מצווה לאנגליה והוא בלי ספק אחד האלבומים הטובים ביותר ששמעתי בחיי. שאפו.

    
   • om

    20/06/2011 at 23:35

    וואלה — כבוד. (toys בתור אלבום ראשון בחיים זה דבר טוב.) ומסכים גם עם ההערות בפסקה האמצעית.

     
 5. מתן

  18/06/2011 at 13:01

  אני רוצה לקבל אימייל כשיש רשומות חדשות בבלוג הזה

   
  • טל

   19/06/2011 at 17:16

   היי מתן,

   צריך להקליד את כתובת המייל בשורה הנמצאת בחלקו העליון השמאלי של העמוד.

   תודה.

    

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: